Filmtipset: Zombibi aka Kill Zombie!
Den, så vitt jag vet, första zombiefilmen från Holland kom förra året (2012). Zombibi (på orginalspråk) eller Kill Zombie! (engelsk titel) är en ganska traditionell zombiekomedi med alla dess beståndsdelar – tokroliga karaktärer, de refererar till zombierna som zombier (vilket i princip bara sker i komedier) och en smågrabbig stämning.
En rysk satellit/rymdstation kraschar i centrala Amsterdam och så förvandlas människor med något grönt rymdslem till zombies. En grupp överlevare som råkade hamna i häkte i ett bråk försöker ta sig ut ur området, rädda en ”flickvän”, råna en bank mm. Det är inget nytt när det gäller handlingen. Däremot tycker jag den är bättre än 4,7 som det får på IMDB. Den är ganska rolig och givet den ganska låga budgeten och att jag nog missade en del interna holländska skämt så tycker jag den ändå funkar. De har lyckats få med holländska kändisar som till exempel kampsportstjärnan Remy Bojansky.
Det är ingen Zombieland eller Shaun of the Dead, men det är en helt ok komedi. Den är om inte annat under 90 minuter lång. Trailern spoilar för övrigt nästan hela filmen, så kolla inte in den om du vill se filmen på riktigt.
Publicerat på juni 23, 2013, i litteratur och film och märkt film, holland, komedi, recension, zombibi, zombie, zombiefilm, zombies. Bokmärk permalänken. Lämna en kommentar.
Lämna en kommentar
Kommentarer 0